VUKOVAR – TO SMO MI!

Autor: Marijan Vuković, 19. 11. 2019.

Učenici osmih razreda nedavno su u sklopu terenske nastave posjetili Vukovar. Stoga su najrevnije odali počast Gradu heroju na njegov dan – 18. studenoga. Priredili su program obilježavanje uz pomoć svojih učiteljica povijesti Anice Marković i Dragane Gorički te knjižničarke Daniele Gubić.

Prošlo je već 28 godina nakon pada grada heroja – Vukovara. Bitka za Vukovar prozvana je najvećom bitkom u Domovinskom ratu zbog masovnog ubojstva nedužnih ljudi. Poginulo je oko 900 branitelja grada, a nakon zarobljavanja u logorima, njih još 600. Osim toga, na tisuće civila izgubilo je svoje živote ili završilo u logorima.

Program obilježavanja osmislile su učenice osmoga razreda Katarina Brajdić i Hana Lucić. Na samom početku učenica Hana Lucić je interpretativno izvela „Priču o gradu“ Siniše Glavaševića.

Učenica Stela Mijatović ukratko je predstavila prvu aktivnost u sklopu obilježavanja. Na satu likovne kulture, uz mentorstvo učitelja Miše Gusića, osmaši su se prisjetili nekih kulturnih znamenitosti Vukovara. Oslikavali su motive koji su ih se najviše dojmili za vrijeme posjeta Vukovaru i postavili ih na zajedničke plakate. Izložba njihovih radova može se pogledati u holu škole kao i maketu vukovarskog Vodotornja.

Neke je učenike Vukovar posebno inspirirao te su svoje osjećaje izrazili putem pjesme. Na satu literarne skupine koju vodi učitelj Darko Horvat napisali su predivne pjesme Vukovaru. Pjesme su kazivali Melanni Pejaković, Luka Madžarević i Katarina Brajdić. Pjesme su također upotpunile izložbu.

Učenica Petra Matanović izradila je video sa slikama snimljenim na terenskoj nastavi koji su nazočni mogli pogledati na platnu.

U suosjećajnom duhu učenice osmih razreda zajedno s učiteljicom glazbene kulture Ivanom Bušić, knjižničarkom Danielom Gubić i učiteljicom Draganom Gorički otpjevale su pjesmu „Iznad polja makova“.

Program obilježavanje Dana sjećanja na Vukovar upotpunile su i učiteljice Mateja Horvat i Jasmina Zelenika uredivši sa svojim učenicima prigodne panoe.

Na samom kraju su učenici i njihovi učitelji minutom šutnje i paljenjem lampiona u obliku slova VU ispred škole odali počast Gradu heroju.

Neka se nikada ne zaboravi, a zločin nikad ne ponovi. Jer… Vukovar – to smo mi.

Novinarska skupina škole

Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari / Vladimira Nazora 23, HR-35403 Rešetari / www.os-astarcevic-resetari.skole.hr / ured@os-astarcevic-resetari.skole.hr