U NOĆI KNJIGE UPOZNALI SMO PATULJKA ČITULJKA

Autor: Marijan Vuković, 28. 4. 2020.

Proteklih dana u našoj virtualnoj knjižnici i virtualnim učionicama obilježavali smo manifestacije koje potiču i razviju ljubav prema čitanju kod djece i odraslih. Jednom riječju, travanj je mjesec u kojem vladaju knjige. Na samom početku mjeseca obilježili smo  Međunarodni dan dječje knjige, slavili smo Dan hrvatske knjige kao i Noć knjige 2020. na Svjetski dan knjige i autorskog prava.

Međunarodni dan dječje knjige obilježava se svake godine 2. travnja kako bi se ukazalo na važnost dječje knjige te potaknula i razvila ljubav prema čitanju. Kao datum obilježavanja izabran je rođendan danskog pisca bajki Hansa Christiana Andersena. Naši su učenici imali zadatak istražiti zanimljivosti o Andersenu, slušali su audio zapise najpoznatijih Andersenovih bajki na e-lektire.skole.hr te se zabavili uz kviz na:

https://wordwall.net/hr/resource/1206581      i

Dan hrvatske knjige obilježava se 22. travnja. Znate li zašto? Tog je datuma 1501. otac hrvatske književnosti Marko Marulić završio svoje slavno epsko djelo Judita, prema kojemu se dodjeljuje i književna nagrada za najbolju knjigu o hrvatskoj književnoj baštini. Izvorna Judita dostupna je u Digitaliziranoj zbirci Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

Povodom ovoga dana učenicima je postavljen vrlo zanimljiv zadatak. Prema ponuđenim riječima trebali su osmisliti naslov svoga budućeg romana. Evo nekih zanimljivih prijedloga: Miš u zoološkom vrtu, Pustolov u svemiru, Neznanac u knjižnici, Djed na dnu jezera, Lopov u svemiru, Lažljivac u tunelu, Fotografija u visokom žitu, Dobrica u laboratoriju, Spavalica u ormaru, Tijelo na ledu, Učenik u svemiru, Lažljivac u knjižnici, Puž u laboratoriju, Uljez u ormaru, Miš u knjižnici, Učiteljica u botaničkom vrtu, Spavalica na tavanu… Vrlo zanimljivi izazovi!

Dana 23. travnja, na Svjetski dan knjige i autorskog prava, u Hrvatskoj je po 9. put obilježena Noć knjige.

Pripreme za manifestaciju počele su puno ranije. Organizacijski odbor za cijelu državu odredio je temu manifestacije, osmišljen je zaštitni znak, objavljen je natječaj za učenike osnovne i srednje škole te su pripremani brojni virtualni programi.

Tema ovogodišnje manifestacije Noći knjige 2020. bila je Knjige koje su promijenile svijet. S učenicima se razgovaralo o pročitanim knjigama koje su promijenile njihov pogled na svijet i ostavile dubok trag u sjećanju.

Ove je godine predstavljen zaštitni znak manifestacije – knjiški patuljak Čituljak, koji svima poručuje: S knjigom nisi izoliran! I naši su učenici nižih razreda crtali svoje viđenje patuljka Čituljka. Radove pogledajte u galeriji.

Povodom Noći knjige organizacijski odbor na nivou države obavio je literarni natječaj Posadi priču, a mi smo taj natječaj proveli na nivou škole. Bilo je dovoljno izabrati samo jedno zrno iz kojeg će izrasti priča do 100 znakova. Ponuđena zrna su odgovornost, dobrota, poštovanje, nježnost, suosjećanje, humanost, pravednost, ustrajnost, ljubav i preobrazba.

Knjižničarka Daniela Gubić odabrala je nekoliko najuspješnijih radova, a njihovi autori su  Ramona Slišurić, 2.a, Krešimir Vukšić, 4.b, Tonka Hodak, 5.a i Gabriela Bartolović, 6.a. Radove možete u priloženoj datoteci na kraju objave.

Učiteljica Slađana Ninković učenicima je 2.a razreda objasnila da je svaka napisana knjiga nečije autorsko djelo. Pisac knjige odlučuje hoće li je objaviti i omogućiti drugima da se njome služe, i da je to njegovo autorsko pravo.

Zatim ih je pozvala na avanturu on line čitanja u Noći knjige 2020. Za njih je odabrala nekoliko knjiga u read-only formatu koje mogu čitati u slobodno vrijeme. Sve knjige su od izdavačke kuće Alfa:

1. Predivne priče Hansa Christiana Andersena nezamjenjivi su dio svakog odrastanja. U knjizi su mogu pročitati Ružno pače, Djevojčica sa žigicama, Svinjar, Carevo novo ruho i Kresivo. Poveznica je https://nastava.alfa.hr/najljepse-price/.

2. Slikovnica Pudlica to najbolje zna Božidara Prosenjaka, najčešće već od prve oduševi male i velike čitatelje. Jednom pročitana, više se ne zaboravlja! Poveznica: https://nastava.alfa.hr/pudlica-to-najbolje-zna/.

3. Ja, konj- Zvomir Balog na https://nastava.alfa.hr/ja-konj.

Na kraju: ni širenje koronavirusa nije spriječila knjigoljupce i one koji će to postati da slave knjigu u travnju, makar to bilo i virtualno. Istraživanja pokazuju da je u vrijeme pandemije čitanost  i kupovina knjiga porasla za 7 posto. Vjerujemo kako ste i vi dio statistike i kako ćete Noć knjige slaviti svaki dan.

Daniela Gubić, knjižničarka

Priloženi dokumenti:
Posadi_pricu.pdf (60.19 KB)

Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari / Vladimira Nazora 23, HR-35403 Rešetari / www.os-astarcevic-resetari.skole.hr / ured@os-astarcevic-resetari.skole.hr