„ŠKOLSKI MEDNI DAN“ I TEGLICA MEDA NAŠIM PRVAŠIĆIMA

Autor: Marijan Vuković, 10. 12. 2019.

Učenici prvih razreda osnovnih škola 9. prosinca 2019. učili su o važnosti konzumiranja meda i njegovog uključivanja u svakodnevnu prehranu. „Školski medni dan“ obilježili su ravnatelj škole Tihomir Batalo i učiteljica Blaženka Logožar u okviru sata prirode i društva podijelivši svakome od 18 učenika teglicu meda.

U okviru programa „Školski medni dan“ svaki prvašić diljem Hrvatske dobio je toga dana posebno dizajniranu staklenku meda domaćega proizvođača. Med kojega su dobili naši prvašići nosi oznaku domaćeg proizvođača i člana Hrvatskoga pčelarskog saveza gospodina Vinka Mlađena te zaštićenu oznaku “Med hrvatskih pčelinjaka”. Paket je upotpunjen prigodnom slikovnicom „Pčelica Jelica i medo Edo“ te edukativnim materijalom na temu „Što znači pčelarstvo u suvremenom svijetu“.

Škole će u suradnji s pčelarskim udrugama organizirati i razna druga edukativna događanja kojima će se učenici pobliže upoznati o važnosti pčelarstva za sveukupnu poljoprivredu i bio raznolikost na Zemlji.

Cilj Programa je potaknuti i educirati djecu i njihove roditelje o važnosti konzumiranja meda te podizanje svijesti o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda. Također se želi ukazati na ulogu i značaj pčelarstva u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji, posebice zbog održavanja ekološke ravnoteže i biološke raznolikosti.

Školski medni dan jedna je od mjera iz Programa školskog mednog dana i promocije hrvatskih pčelinjaka kojega je donijela Vlada RH, a provode ga Ministarstvo poljoprivrede, Hrvatska poljoprivredna agencija i Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

Luka Madžarević, 8.b

Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari / Vladimira Nazora 23, HR-35403 Rešetari / www.os-astarcevic-resetari.skole.hr / ured@os-astarcevic-resetari.skole.hr