NOSILI SMO RUŽIČASTO U ZNAK PODRŠKE DANU RUŽIČASTIH MAJICA

Autor: Marijan Vuković, 27. 2. 2020.

Posljednje srijede u veljači obilježavamo  Dan ružičastih majica kojim se na simboličan način želi skrenuti pozornost na problem sve učestalijega vršnjačkog nasilja u školama. Hrvatski sabor je 2017. godine proglasio taj dan Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Po prvi put u našoj školi obilježili smo tzv. „Pink Shirt Day“ 26. veljače 2020 različitim aktivnostima. Potaknuti smo inicijativom Centra za edukaciju i prevenciju nasilja od kojega smo naručili ružičaste majice i koji nam je uzor u cijeloj ovoj akciji.

Ovaj običaj nastao je 2007. godine u Kanadi kada je dječak u znak podrške majci oboljeloj od karcinoma dojke došao u školu obučen u ružičastu majicu zbog čega je doživio izrugivanje I verbalno nasilje. Kolege iz njegovog razreda počeli su sljedećih dana dolaziti u školu identično obučeni kako bi mu iskazali  potporu te ukazali na problem vršnjačkog nasilja u školama.

Iako se tijekom cijele školske godine na satovima razredne zajednice, ali i u sklopu međupredmetne teme građanskog odgoja naglašava važnost međusobne tolerancije, uvažavanja i suzbijanja svakog oblika nasilja među djecom i mladima, Dan ružičastih majica odlična je prilika da se još jednom skrene pozornost na ovaj gorući problem.

Bullying, termin preuzet iz engleskog jezika i kod nas je uobičajen naziv za vršnjačko nasilje, pri čemu je bully termin kojim se označava osoba koja vrši takvo nasilje nad drugima.

Učiteljica njemačkoga jezika i povijesti Dragana Gorički u suradnji je s pedagoginjom Marijom Dautović osmislila brojne aktivnosti za učenike predmetne nastave koje su provedene u dvorani škole. Nakratko je dvorana pretvorena u veliki „Anti-bullying Cafe“ s osam stolova tj. štandova/postaja Na svakoj postaji nalazio se po jedan domaćin koji je sam uredio svoj štand materijalima na različite teme. 1. i 2. postaju uredili su učenici Luka Madžarević i Matej Jakić na temu fizičko nasilje. 3. i 4. štand uredile su učenice Hana Turkalj i Lorena Jemrić s temom verbalno nasilje. 5. i 6. postaja bila je rezervirana za emocionalno nasilje, a temu su prezentirale domaćice Klara Knaus i Lana Došlić. Posljednja dva štanda bila su mjesto za razgovore o Cyber-bullying-u kojega su predstavile učenice Magdalena Slišurić i Nora Solić.

Učenici predmetne nastave od 5.-8. razreda bili su raspoređeni po grupama u kojima su obilazili štandove, učili o vrstama nasilja od svojih domaćina te rješavali zadatke i promišljali o situacijama iz svoga života kada su se susreli s oblicima nasilja, bilo kao promatrači, kao bully-ji ili kao žrtve. U aktivnostima su sudjelovali svi učenici i pokazali da ne žele nasilje jedni među drugima.

Naši najmlađi učenici također su odjenuli svoje ružičaste majice u znak podrške. Prvašići su sa svojom učiteljicom Blaženkom Logožar sudjelovali obilježavanjem Dana ružičastih majica u eTwinning projektu „Sigurnim korakom u školu“. Naime, čitali su slikovnicu „Juha od bundeve“ koja govori o prijateljstvu, a koju su potom i ilustrirali. Svoju ilustraciju objavili su na portalu eTwinning. Za kraj su učenici odigrali natjecateljsku aktivnost Escape Room na temu „Juha od bundeve“, a usput su riješili i online kviz.

Dan ružičastih majica u našoj je školi bio pun pogodak, o čemu najbolje govore snimljene fotografije. U pripremi je i video uradak od snimljenih fotografija.

Voditeljica novinarske skupine Dragana Gorički

Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari / Vladimira Nazora 23, HR-35403 Rešetari / www.os-astarcevic-resetari.skole.hr / ured@os-astarcevic-resetari.skole.hr