PO PRVI PUT NA TERENSKOJ NASTAVI U KLAGENFURTU I LJUBLJANI

Autor: Daniela Gubić, 2. 5. 2024.

Nastavljamo tradiciju putovanja Europom učenika i djelatnika naše škole – po prvi put smo u sklopu terenske nastave iz njemačkog jezika putovali u Klagenfurt (Austrija), a u povratku posjetili i Ljubljanu (glavni grad Slovenije). Terensku nastavu organizirala je učiteljica njemačkog jezika Dragana Gorički za učenike od 6. do 8. razreda koji pohađaju izbornu nastavu njemačkoga jezika.

Učenici su u pratnji svojih učiteljica Dragane Gorički i Amande Bošnjaković uživali u zanimljivom i edukativnom putovanju 27. travnja 2024., a pridružile su im se i učiteljica Nikolina Marinac te knjižničarka Daniela Gubić.

Prvo smo obišli Minimundus - park minijaturnih građevina u Klagenfurtu. Nalazi se na jezeru Wörthersee. Sadrži preko 150 minijaturnih modela arhitekture iz cijelog svijeta, napravljenih u mjerilu 1:25.  Nakon Minimundusa vidjeli smo jezero Wörthersee. Ovo jezero najveće je jezero u Koruškoj, a zbog svog klimatskog položaja, jedno je od najtoplijih alpskih jezera. Ljeti temperatura vode, koja je kvalitativno na razini pitke vode, doseže 28° C. Kad površina jezera smrzne, ono se pretvara u najveće klizalište u Austriji. Smješteno je u dolini planina srednje Koruške, a okruženo je bajkovitom kulisom.

Nakon kratkog odmora uputili smo se na razgled grada Klagenfurta. Fotografirali smo se kod fontane Lindwurm. Lindwurmbrunnen simbol je Klagenfurta i središnja atrakcija Neuer Platza. Prikazuje zmaja, mitsko biće koje krasi gradski grb, i Herkula, junaka koji simbolizira vitezove koji su se oduprli zmaju. Probali smo i najbolji sladoled u gradu Klagenfurtu.

Nakon obilaska Klagenfurta učenici su obišli još jedan europski grad - Ljubljanu u Sloveniji. Ljubljana, mala i velika u isto vrijeme,  raskošna, zelena i suvremena! U svakom slučaju vrlo zanimljiva. Centar grada je prije svega pješački, prije 16 godina zatvoren za motorna vozila, a uz obalu Ljubljanice razvile su se šetnice povezane mostovima. Nakon obilaska kratko smo predahnuli te se uputili svojim kućama.

Klagenfurt na Wörthersee - grad planine i jezera u jednom

"Klagenfurt je sveučilišni grad bogat kulturnim sadržajima i velikim izborom aktivnosti za slobodno vrijeme. Veličine je 120 km2 i nalazi se na jugu Austrije. Smješten je na istočnoj obali Wörthersee i pravi je dragulj čija kulturna blaga i okolne planine pozivaju na otkrivanje."

Učiteljica njemačkog jezika Dragana Gorički

Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari / Vladimira Nazora 23, HR-35403 Rešetari / www.os-astarcevic-resetari.skole.hr / ured@os-astarcevic-resetari.skole.hr